Co je domácí hospic?
Domácí hospic je zdravotní služba zaměřená na podporu nemocných v závěru života a také osob, které o ně chtějí pečovat. Cílem je, aby nemocní mohli prožít i tento čas ve svém domácím prostředí, se svými blízkými a se zvládnutými symptomy. Péče cílí nejen na bolesti fyzické, ale i psychické, sociální a spirituální. Věříme totiž, že na konci záleží. Že se lze postarat o umírající dobře i doma. A že se právě v tomto čase mohou odehrát velmi důležité skutečnosti v nitru nemocného a pečujících.
Podmínky přijetí do péče
Lokalita
Adresa poskytované péče se nachází na území hl. m. Prahy.
Pečující osoba / osoby
Nemocný má osobu (či osoby) ochotné o něho v závěru života pečovat.
Indikace lékaře
Domácí hospicová péče je indikovaná z odborného lékařského hlediska.
Souhlas s pravidly péče
Nemocný i pečující souhlasí s pravidly péče stanovené poskytovatelem (platný ceník,vnitřní řád,etický kodex).
Ceník
Uvedený ceník platí pro pacienty v péči domácího hospice.
300 Kč/den
Cena zahrnuje:
- Lékařskou a sesterskou zdravotní péči
- Odborné sociální poradenství
- Zapůjčení zdravotních pomůcek, poskytnutí inkontinenčních pomůcek a základních léčiv
- Spirituální péči
- Praktickou pomoc při úmrtí klienta v domácím prostředí
- Péči o pozůstalé
Nejčastější otázky a mýty
Umírání je traumatizující zážitek
Mnoho lidí má strach, že umírání je nevyhnutelně spojené s neztišitelnou bolestí a utrpením. Ve skutečnosti lze většinu fyzických symptomů vcelku úspěšně tišit. Podobu umírání tak mnohdy významněji ovlivňují vztahy, kterými nemocný žil a které může i v této době zakoušet. Proto je dobré, aby v době umírání nemocný mohl pocítit blízkost a lásku svých milovaných.
Péči o umírajícího zvládnou doma jen fyzicky silné osobnosti
Zkušenost dokazuje, že o umírajícího seniora dokáže pečovat i jeho stejně starý partner či partnerka. Umírání většinou nebývá nikterak dramatické. Zdravotní péči pak lze nastavit tak, aby byla zvladatelná i pro osoby zcela bez zkušenosti s takovou péčí. Podporu poskytuje zkušený tým lékařů, sester, sociálních pracovníků a dalších členů multidisciplinárního hospicového týmu.
Hospicová péče bere naději
Stále se často setkáváme s názorem, že s umírajícím nesmíme o hospicové péči a o umírání mluvit, protože mu tím „vezmeme naději“ a on „přestane bojovat“ a „vše vzdá“. Je pravda, že ne každý chce o těchto věcech mluvit a je třeba takové přání respektovat. Častěji ale umírajícího tíží nemožnost tato témata otevřít, protože jsou „tabu“ a „nepatřičná“. Přitom většina umírajících dobře vnímá, že jejich život končí a potřebují mít někoho, s kým to mohou sdílet. Taková otevřenost často osvobozuje a přináší pokoj.
Hlavně ne opiáty, hlavně ne morfin!
Strach z podávání léků proti bolesti ze skupiny opioidů je poměrně rozšířený. Tato analgetika však dokáží účinně tišit velké nádorové bolesti a většina z nich také dobře tlumí pocit dušnosti. Jejich podávání vyžaduje určitou zkušenost. Nicméně dobře dávkované opioidy život nezkracují, ale usnadňují. Ušetří totiž síly, které by jinak nemocnému nezvládnutá bolest či dušnost braly. Mají také své nežádoucí účinky, které ale zkušený zdravotník dokáže ovlivnit.